Til 48 nybyggede lavenergi-lejligheder på Haslevgade i Høje Taastrup har Gemina Termix leveret et innovativt energikoncept specielt udviklet til boligkomplekser. Konceptet kaldes Individuelt Miljøvenligt Energikoncept og er et komplet program af energioptimerede fjernvarmeanlæg, der opfylder alle normkrav til isolering og vejrkompensering, og som gør det muligt både at nedbringe energiudgifterne og tage hånd om miljøet.
Til montage i hver lejlighed har Gemina Termix produceret en kompakt “plug and play”-løsning bestående af en fuldisoleret Termix VVX fjernvarmeunit med bagplade til rørføring bag unitten inkl. en fordelerunit.
Hos Høje Taastrup Fjernvarme har man stor fokus på overgangen til lavere fremløbstemperaturer og optimal drift af kundernes fjernvarmeunits.
Dette var også tilfældet ifm. et nyt byggeprojekt i Haslevgade med 48 lejligheder, hvor der skulle installeres en unit i hver lejlighed.
For etagebyggerier har lave fremløbstemperaturer traditionelt medført en række tekniske udfordringer.
Derfor valgte projektleder Jean Honoré fra Høje Taastrup Fjernvarme inden byggestart at gå i dialog med såvel bygherre og entreprenør som med Gemina Termix og den valgte vvs-installatør, Vejby El og VVS, fordi han ønskede at teste løsningen “Individuelt Miljøvenligt Energikoncept” (IME) fra Gemina Termix.
”Et helt afgørende element i IME-konceptet fra Termix var deres software og dermed muligheden for at lave de nødvendige beregninger og på den baggrund dimensionere en skræddersyet 3-rørsløsning med individuelle anlæg i hver lejlighed,” fortæller Jean Honoré.
Haslevgade ligger i et område, der er forberedt for lavtemperatur, og Høje Taastrup Fjernvarme så derfor det nye projekt som en perfekt mulighed for at være på forkant med udviklingen.”
Jean Honoré lægger vægt på, at den fremtidssikrede løsning med decentrale IME-units giver mærkbare fordele for både udlejer, lejere, vvs-installatør, varmeværk og ikke mindst miljøet.
”Den lavere fremløbstemperatur betyder mindre varmetab på vejen fra fjernvarmeværk til forbruger, og med den intelligente løsning fra Termix trækker vi så at sige fjernvarmen helt frem til den enkelte beboelse, hvor både gulvvarme og koldt og varmt brugsvand styres med lavest muligt energiforbrug,” siger Jean Honoré og tilføjer, at de første måneders drift meget tydeligt har bekræftet, at også store etageejendomme fremover kan indgå i Høje Taastrup Fjernvarmes strategi om overgang til lavere fremløbstemperaturer.
Hver af de 48 lejligheder har fået installeret en fjernvarmeløsning bestående af en fuldisoleret Termix VVX med TPV-regulator, en fordelerunit og en bagplade til rørføring bag fjernvarmeunitten. Distriktschef Rasmus Beckmann fra Gemina Termix forklarer, at det giver beboerne en pænere og mere kompakt løsning, der på grund af bagpladen og den særlige rørføring blot optager 60 cm i bredden.
”Samtidig er VVX-unitten forsynet med fjernaflæst måler, så aflæsning og afregning kan ske med størst mulig gennemsigtighed, hvilket er en vigtig gevinst for både udlejer og lejere,” siger Rasmus Beckmann og understreger, at den enkelte lejer løbende kan følge sit forbrug til både opvarmning og varmt brugsvand.
”Helt overordnet er det virkelig tilfredsstillende at kunne installere en miljørigtig fjernvarmeløsning i en stor etageejendom, hvor alle står tilbage som vindere,” siger direktør Brian Krarup. På det mere lavpraktiske plan fremhæver han, at de 48 anlæg alle er leveret som plugand-play, hvilket har gjort selve monteringsarbejdet betragteligt nemmere.
”Det er en meget stor fordel, at Gemina Termix laver de indledende beregninger og ud fra tallene skræddersyer løsningen, så den ikke alene er nem at arbejde med for installatøren, men samtidig giver beboeren en miljørigtig fjernvarmeløsning med det mindst mulige energiforbrug,” slutter Brian Krarup.
FAKTA OM HASLEVGADE
Beliggenhed: Høje Taastrup
Formål: Privatboliger
Omfang: 48 lejligheder
Bygget: 2017
Tøv ikke med at kontakte os.