Til byggeriet 8-TALLET i Ørestaden, der er tegnet af arkitektfirmaet BIG, har Gemina Termix leveret fire compactstationer til opvarmning af det 60.000 m2 store byggeri, der indeholder 476 boliger og et erhvervsareal på 10.000 m2.
Byggeriet 8TALLET er af World Architecture Festival kåret som verdens bedste boligbyggeri.
Læs mere her.
I forbindelse med 8-tallet faldt ordren ud til Gemina Termix’ fordel, fordi den valgte installatør ved flere tidligere lejligheder havde benyttet Gemina Termix. Da samarbejdet på de foregående projekter var meget vellykket, faldt valget helt naturligt på Gemina Termix, der netop formår at løfte store opgaver som 8-tallet.
Som udvalgt leverandør skulle Gemina Termix i samarbejde med installatøren forestå den endelige dimensionering og bestykning af fire compactstationer til opvarmning i et nyt byggeri med mere end 500 lejemål og et erhvervsareal på 10.000 m².
Der er ingen tvivl om, at Gemina Termix vinder sådanne projekter på sit høje vidensniveau om fjernvarmeværkernes særlige krav. ”Vi besidder en ekspertise, der sætter os i stand til at sammensætte den mest optimale løsning uanset hvilket fjernevarmeværk, vi skal koble systemet op i mod”, forklarer Lars Christensen, der som senior distriktschef har den direkte dialog med kunderne.
Tøv ikke med at kontakte os.